Blogroll

urop

sobota, 21 listopada 2020

DIY - ozdoba świąteczna krasnal

Pomysł na taką ozdobę dojrzewał powoli, a zaczęło się od zamówienia akrylowej łezki na próbę, żeby zobaczyć czy uda się zrobić jakąś fajną ozdobę przy jej pomocy. Wyszło na to, że jedyne co się w niej mieści to mała szyszka. Kształt łezki podpowiadał dodanie czapki i tym sposobem powstał krasnal.



Nasz poradnik możecie wykorzystać do domowych warsztatów. Całą pracę możecie skończyć na etapie krasnala, jednak zamknięcie go w akrylowej łezce spowoduje, że taka ozdoba przetrwa więcej sezonów świątecznych. Pomoc rodzica lub starszego dziecka przyda się przy tworzeniu czapki krasnala.



Potrzebne materiały i narzędzia to:
  • akrylowe łezki
  • małe szyszki
  • krepina lub krepa
  • papier techniczny lub inny sztywniejszy papier
  • małe filcowe pompony (średnica ok.1 cm)
  • perełki w płynie lub półperełki
  • brokat
  • wstążka z raffi
  • wstążka o szerokości 6mm

  • nożyczki 
  • klej
  • linijka
  • cyrkiel
  • ołówek
Tu jeszcze uwaga, nasz tutorial zachęca do wyjście na spacer w poszukiwaniu szyszek (są sklepy w których można kupić szyszki, ale spacer będzie przyjemniejszy). Najlepsze do tego będą małe szyszki modrzewia japońskiego (tak się chyba nazywa to drzewko). Szyszki bardzo często leżą na ziemi więc nie zrobimy żadnej krzywdy zabierając taką szyszkę. Jeśli nie chcecie oprawiać krasnala w akrylową łezkę to możecie pozbierać większe szyszki.
Szyszki powinny mieć wielkość 3-4 cm. Resztę materiałów zakupicie w sklepach stacjonarnych i internetowych.

 

Najpierw warto sprawdzić czy szyszka zmieści się w łezce. Dzięki temu dowiecie się też ile macie miejsca na czapkę. Długość czapki będzie promieniem koła jakie trzeba wyciąć z krepiny. Następnie to koło trzeba podzielić na trzy części, bo czapki będą długie. Jeśli okaże się że obwód czapki jest trochę za mały to nic nie szkodzi, krepa a szczególnie krepina są rozciągliwe. Czapki trzeba skleić wzdłuż promienia koła. 
Zanim przystąpi się do wycinania koła z krepiny warto sobie zrobić szablon koła na papierze technicznym i dopiero takie koło odrysować, a potem wyciąć. Krepa i krepina to materiały rozciągliwe, dlatego odrysowywanie koła od cyrkla może przysparzać trochę kłopotów.
Dół czapki można wykończyć wąskim paskiem z krepiny.



Wykończeniem czapki jest pompon. Można go zrobić z kawałka krepiny, wystarczy wyciąć mały kwadracik (boki około 1 cm) i zgnieść w kulkę, którą trzeba przykleić do czapki.
Drugim sposobem jest przyklejenie gotowego pompona. Można go też ozdobić brokatem, wystarczy nadziać pompon na szpilkę i nałożyć grubszą warstwę kleju, a następnie obtoczyć w brokacie. Do obtaczania przyda się druga szpilka. Zanim przykleicie taki pompon do czapki poczekajcie aż klej z brokatem wyschnie. Są też gotowe kleje z brokatami i takim preparatem również możecie ozdobić pompon.


Ostatnim etapem tworzenia krasnala jest przyklejenie mu nosa z białego pompona. Można go też zrobić z białej krepiny, dokładnie tak samo jak pompon na czapkę.
Jeśli chcecie zakończyć tworzenie ozdoby choinkowej na tym etapie to wystarczy przebić czapkę pod pomponem i przeciągnąć pod nią kawałek sznurka z rafii.


Gotowego krasnala trzeba włożyć do połówki łezki w taki sposób żeby pompon czapki delikatnie się zaklinował w wąskiej części łezki. Zapobiegnie to przemieszczaniu się krasnala w akrylowej osłonce. Teraz wystarczy już zamknąć łezkę drugą połówką. Aby ozdoba ładnie wyglądała warto zakryć łączenie obu połówek. Potrzebny do tego będzie pasek o szerokości 3mm wycięty z krepiny (tu uwaga wycinamy pasek w poprzek marszczenia krepiny, dzięki temu pasek nie musi być zbyt długi, bo można go rozciągnąć), który należy nakleić na łezkę wzdłuż łączenia obu połówek.
Ostatnim etapem jest zamontowanie wstążki, dzięki której będzie można zawiesić ozdobę oraz ozdobienie łezki kokardą z rafii.

Miłego tworzenia ozdób w rodzinnym gronie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz